سرخط خبرها:
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان
میراث فرهنگی از احیای باغ تاریخی مسجد جامع سمنان حمایت می‌کند
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: «این اداره کل از احیای باغ تاریخی مسجد جامع سمنان حمایت می‌کند.»

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، مهدی جمال روز یکشنبه 8 تیرماه در دیدار با اعضای هیات امنای مسجد جامع سمنان اظهار داشت: «مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه‌های مطرح برای جذب گردشگر است و این اداره کل از مرمت و احیای این مسجد تاریخی حمایت می‌کند.»

او با تاکید بر اینکه افتخار این اداره کل، سهیم بودن در حفظ این میراث بزرگ است، افزود: «اتحاد و همدلی مردم و هیات امنا و مسئولان و .... زمینه ساز حفظ و احیای این اثر تاریخی است.»

جمال تاکید کرد:«مشکلات بناهای فاخر تاریخی به ویژه آثاری مانند مسجد جامع، با در نظر گرفتن منافع عمومی و با مشارکت اوقاف، شهرداری فرمانداری و میراث‌فرهنگی مرتفع می‌شود.»

او با اشاره به اینکه مرمت و احیای آثار تاریخی از اولویت‌های این اداره کل است، افزود:« 800 اثر تاریخی در استان وجود دارد و نیاز به مرمت دارند.»

او با بیان اینکه مرمت و احیای مسجد جامع سمنان و باغ تاریخی این مسجد نیز از برنامه‌های این اداره کل است، گفت: «این مسجد در سالهای اخیر و توسط این اداره کل مرمت شده است که از جمله مرمت‌ها می‌توان به مرمت ایوان مسجد، بام سازی سقف‌ها و ... اشاره کرد.»

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: «مسجد جامع سمنان جزو معدود مساجدی است که دارای باغ است و می‌تواند به دلیل ویژگی‌های خاص در ردیف ثبت جهانی قرار گیرد.»

اعضای هیات امنای مسجد جامع سمنان نیز در این جلسه با تشکر از مجموعه میراث فرهنگی استان سمنان در خصوص مرمت این مسجد تاریخی گفتند: «مشارکت در لایروبی نهر، بازپیرایی باغ مسجد جامع و ... با نظارت میراث فرهنگی بوده و با رعایت قوانین انجام شده است.»

مسجد جامع سمنان تنها مسجد جامع ایران است که دارای چشم‌انداز باغ بوده که در سال 1349 هجری قمری از سوی مرحوم حاج ملا عبدالعلی الهی وقف شده است.

از امتیازات فاخر این باغ، مسیر سنتی آبیاری آن است که قدمتی بالغ بر 800 سال دارد، این نهر از میان راسته بازار سمنان عبور کرده و پس از گذر از خیابان امام خمینی (ره) و راسته بازار پایین به مسجد منتهی می‌شود.

مسجد جامع سمنان در سال 1310 به شماره 163 در فهرست آثار ملی ثبت شده و مناره مسجد که بیش از 31 متر ارتفاع دارد، به واسطه اهمیت و قدمت آن مربوط به قرن سوم هجری قمری و دوره سلجوقی، دارای شماره ثبت جداگانه در فهرست آثار ملی است.

مسجد جامع سمنان خلاصهای از تاریخ معماری ایران زمین شامل منار غزنوی-سلجوقی، گنبد سلجوقی، شبستان ایلخانی، ایوان تیموری و کتیبه‌های صفوی است.

 

تاریخ:
1399/04/08
تعداد بازدید:
154
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal