سرخط خبرها:
رئیس سازمان امور عشایری کشور :
نخستین مجوز استاندارد سازی مواد لبنی در کشور برای آرشه مهدیشهر صادر شد
قندالی، رئیس سازمان امور عشایری ایران در جلسه شورای عشایری استان سمنان گفت : نخستین مجوز استاندارد سازی مواد لبنی برای آرشه مهدیشهر صادر شد.
به گزارش روابط عمومی ، تشریفات و امور بین الملل استانداری سمنان ، کرمعلی قندالی ، رئیس سازمان امور عشایری ایران در جلسه شورای عشایری استان سمنان که در منطقه ییلاقی ویجارم از توابع شهرستان مهدیشهربرگزار شد با اشاره به اقدامات این سازمان در راستای ساماندهی عشایرگفت : طرح ساماندهی عشایر ایران ، مبتنی بر ساماندهی عشایر کوچنده با انجام اقدامات بسیار خوب زیر ساختی در حوزه های راه ، آب، تامین جایگزین سوخت فسیلی ، تامین کالاهای اساسی و توزیع در بین عشایرکشور در حال انجام است .
قندالی اظهار داشت : سازمان امور عشایر ایران با انجام اقدامات مناسب در حوزه راه ، بیش از 95% از سامانه های این حوزه را ایمن سازی نموده و ضمن نقشه برداری از تمام این راهها و مسیر کوچ ، آنها را بمنظور حفاظت و جلوگیری از تصرف غیر مجاز در سامانه های دستگاههای مختلف ثبت نموده است .
وی اضافه کرد : با اقدامات سازمان امور عشایرایران تا پایان امسال به 63% از عشایر بصورت شبکه ای آبرسانی خواهد شدکه برای این منظور450 میلیارد تومان اعتبار در نظرگرفته شده است که تا کنون 253 میلیارد تومان آن با انجام 413 پروژه و بهره مندی 17000 خانوار از آب سالم تخصیص یافته و مابقی این اعتبار نیز تا پایان سال 99 جذب خواهد شد .
قندالی همچنین گفت : با هدف تجهیز ناوگان آبرسانی به عشایر طی سه سال اخیر بیش از 200 دستگاه تجهیزات آبرسان شامل تانکر آبرسان یا وسایل کمک دار مجهیز به تانکر خریداری و در بین عشایر توزیع گردیده و در حال حاضر نیزروزانه بیش از 600 دستگاه تانکر عملیات آبرسانی به عشایر را بصورت منظم به انجام می رسانند .
رئیس سازمان امور عشایر ایران با تشریح طرح این سازمان مبنی بر کاهش استفاده از سوخت فسیلی و در اختیار نهادن پنل های خورشیدی در میان عشایر کشور گفت : تا کنون بیش از 28000 پنل خورشیدی در میان خانوارهای عشایری توزیع گردیده و 25000 پنل دیگر نیز امسال و سال آینده به عشایر واگذار خواهد شد .
کرمعلی قندالی در ادامه با اشاره به اقدامات این سازمان در اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز گفت: تا به امروز 1000 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی بعنوان سرمایه در گردش وبمنظوراجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز تخصیص و جذب گردیده وپیش بینی می شود امسال نیز 600 میلیارد تومان دیگر از محل صندوق ذخیره ملی و با عاملیت بانک کشاورزی به عشایر پرداخت خواهد شد .
قندالی اضافه کرد : شورای عالی امور عشایر سه مصوبه ی مهم در بخش های سواد ، دانش و مهارت و نیز بهداشت را اجرایی نموده است که بر این اساس از سال 1397 تا کنون اقدامات بسیار خوب و مناسبی در حوزه های آموزش ، ترویج ، بهداشت و .... به انجام رسیده است .
رئیس امور عشایر ایران همچنین در توضیح اقدامات این سازمان در حوزه بهداشت و درمان نیز با ارائه آماری از وضعیت شیوع کرونا در میان عشایر گفت : با انجام طرع غربالگری عشایر بیش از 215000 خانوار عشایری ایران مورد معاینه و انجام آزمایشات مختلف کرونا قرار گرفته که از این تعداد 700 نفر مشکوک به کرونا تشخیص داده شده که با انجام آزمایشات تخصصی ابتلای 72 نفر از آنها قطعی اعلام که از این تعداد تنها 42 نفر نیاز به بستری و استفاده از دارو پیدا کرده و خوشبختانه هیج آمار تلفاتی بواسطه ی شیوع کرونا در میان عشایر ایران گزارش نشده است .
کرمعلی قندالی در ادامه از کسب نخستین مجوز استاندارد سازی مواد لبنی در حوزه عشایر ایران خبر داد و افزود : نخستین مجوز استاندارد سازی مواد لبنی برای آرشه سنگسر صادر گردیده که امیدواریم با دریافت این مجوز و انجام استاندارد سازی آرشه ، شاهد برند سازی این محصول با کیفیت عشایری و معرفی آن به تمام دنیا باشیم .
رئیس امور عشایرایران از عشایر و کوچندگان بعنوان جامعه ی مولد ، کم توقع و حافظان میراث فرهنگی و طبیعی ایران یاد کرد و عنوان داشت : زندگی عشایر ایران با طبعیت عجین گردیده و لذا عشایر حفظ و نگهداری از طبیعت را وظیفه ی خود دانسته و همواره با برداشت عاقلانه از طبیعت و تولید خروجی های بسیار با ارزش لبنی و صنایع دستی در جهت جلوگیری از تخریب و عدم زیان به منابع طبیعی کوشیده اند .
قندالی اضافه کرد : بیش از 400000 تن محصولات لبنی ، 195000 تن گوشت قرمز مصرفی مردم کشور و 35% از صنایع دستی ایران را عشایر و کوچندگان تامین نموده و 35 میلیون هکتار از بهترین اراضی کشور در اختیار آنان است ولذا لازم است تا با توجه به درخواستها و انتظارات این قشر پر تلاش و زحمتکش ، زمینه های مساعدت هر چه بیشتر و تامین احتیاجات این عزیزان را فراهم نماییم
تاریخ:
1399/04/07
تعداد بازدید:
818
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal