استانداری سمنان
ورود اعضا / عضویت
برای توسعه، روش‌ها و نظام‌های مدیریتی مهم‌تر از منابع مالی هستند/ فرق مدیر و غیر مدیر در اصلاح روش های انجام کار است نه اتکا صرف به منابع مالی 1397/06/15
معاون رئیس جمهور:
برای توسعه، روش‌ها و نظام‌های مدیریتی مهم‌تر از منابع مالی هستند/ فرق مدیر و غیر مدیر در اصلاح روش های انجام کار است نه اتکا صرف به منابع مالی
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری سمنان
 
 جمشید انصاری در جلسه شورای اداری استان سمنان به میزبانی سالن یادگار امام(ره) بابیان اینکه سمنان ازنظر درآمد، بالا بودن نرخ اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در بین سایر استان‌های کشور شرایط مطلوبی دارد، ابراز داشت: در حوزه توسعه دو پارادایم وجود دارد، اول اینکه مشخص نیست این رویکردها بر اساس مطالعه اتفاق افتاده یا اجتناب‌ناپذیر آن را پذیرفته ایم و دنبال کردیم.

 معاون رئیس جمهور اظهار داشت: در پارادایم اول، امکانات و منابع همه در یکجا متمرکزشده و سرریز آن به مناطق هم‌جوار انتقال داده‌شده است.

 وی افزود: در سطح ملی اگر بررسی کنیم، در می یابیم 56 درصد سپرده‌های کشور در بانک‌های تهران مستقر است و 52 درصد تسهیلات کل کشور هم به واحدهای تولیدی و خدماتی این شهر با جمعیت 8 تا 10 میلیون نفری، ارائه می‌شود و هنوز خود من نیز به این نتیجه نرسیدم که مبنای این روش توسعه چه بوده است.

 معاون رئیس‌جمهور همچنین بابیان اینکه از تهران که خارج می‌شویم این رویکرد خود را در شهرهای نزدیک پایتخت به عینت خود را نشان می‌دهد، ابراز داشت: بخش قابل‌توجهی از توسعه در مرکز، متمرکز شده است و سرریز آن به اطراف تعلق می‌گیرد و بنظر می رسد توسعه ارتباط مستقیم و معنا داری با موقعیت جغرافیایی شهرها دارد لذا هر کس در نزدیکی این مرکز باشد سهم قابل‌توجهی از این امکانات می‌برد..

 وی افزود: رویکرد دوم منابع محور است یعنی اساس و منطقی، در کشور جا افتاده که توسعه فقط بر اساس وجود منابع مالی شکل می گیرد و این پول از بودجه عمومی کشور هزینه می‌شود، به این معنا که اگر منابع نباشد اتفاقی نمی‌افتد، نتایج حاکمیت این تفکر این است که برخی جاها منابع زیاد را هزینه کردیم و توسعه اتفاق نیفتاده است و برخی مناطق دارای پتانسیل که با هزینه کم می‌توانست به توسعه دست پیدا کند متوقف شدند و مدیران منطقه منتظر اعتبارات ماندند و همان ظرفیت‌ها نیز ازدست‌رفته است.

 معاون رئیس‌جمهور بابیان اینکه تا یک‌زمانی ایرادی بر این روش‌ها نبود و به هرحال امور به جلو می رفت اما امروز که کشور در شرایط خاصی قرار دارد و هزینه‌های جاری کشور افزایش‌یافته و امکان کشور برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها محدودتر شده است دیگر چنین نگاه هایی اثربخش نیستند.

 وی ابراز داشت: امروز به نقطه‌ای رسیده ایم که از یک بودجه 368 هزار میلیارد تومانی حداکثر 10 درصد آن برای ایجاد زیرساخت‌ها هزینه می‌شود که بین 400 تا 600 هزار میلیارد تومان متغیر است و برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام دولت نیازمند این مقدار از منابع مالی هستیم که الآن با این بودجه فعالی سالیان متمادی طول خواهد کشید تا این پروژه‌ها به نتیجه برسد.

 انصاری در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم طرح‌های در دست اجرا را با اتکا به منابع تکمیل کنیم بخش عمده‌ای از آن تأمین نخواهد شد و باید به دنبال جذب سرمایه‌گذار و غیره باشیم که نشان می‌دهد به یک مسئله ساده کمتر توجه کردیم، برای توسعه روش‌ها و نظام‌های مدیریتی مهم‌تر هستند تا منابع مالی و ما به اعتبار ضرب المثل "هر چه قدر پول دهی آش می خوری" فکر کردیم حتماً باید پول داشته باشیم تا کاری انجام شود.

 معاون رئیس‌جمهور بابیان اینکه اگر به سمت روش‌های بهینه مدیریتی و ارتقا بهره‌وری پیش رویم می‌توانیم نتایج بهتر و عملکرد بهتر را شاهد باشیم، ابراز داشت: آنچه به‌نظام اداری برمی‌گردد این نیست که پول را از بودجه بگیرند و هزینه کنند این منطق را همه بلد هستند فرق مدیر با غیر مدیر اینست که از آنچه می‌گیرد بتواند بدون اتکا صرف به منابع و تغییر در روش‌های انجام امور کارها را به سرانجام برساند.

 انصاری در ادامه تصریح کرد: روش‌های اعمال مدیریت کار بسیار مهمی بود که از آن غفلت کردیم و تغییر روش‌های انجام امور با توجه به اقتضای روز را دنبال می‌کنیم اما کار مدیران باید اصلاح روش‌های جدید با همین منابع محدود و افزایش رضایند مندی مردم باشد.
تعداد بازدید: 39
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal