سرخط خبرها:
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان:
11 هزار میلیارد ریال برای افتتاح طرح‌های اقتصادی در استان سمنان هزینه می‌شود
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: براساس برآورده‌های انجام شده در این مقطع زمانی، 11 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای افتتاح طرح‌های اقتصادی در استان سمنان با اشتغال‌زایی برای یک‌هزار و 424 نفر هزینه می‌شود.
به گزارش روابط عمومی، تشریفات و امور بین الملل استانداری سمنان ، حبیب الله خجسته‌پور، عصر یکشنبه در نشست ویدئو کنفرانسی معاونان هماهنگی امور اقتصادی استانداری‌های سراسر کشور افزود: طرح‌های اقتصادی قابل توجهی در استان سمنان در سال جهش تولید در کنار طرح‌های خُرد و زودبازده با تلاش دولت، فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی به بهره برداری خواهد رسید.
خجسته‌پور تصریح کرد: برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در بحث جهش تولید و شعار سال و اشتغالزایی زودبازده و بلندت مدت دستورهای لازم برای تدوین برنامه از سوی استانداری سمنان به تمامی دستگاه‌های اجرایی از جمله ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، اداره کل میراث فرهنگی، اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صادر شد که در روزهای آینده جمع بندی برای اجرای طرح‌های اقتصادی و موانع احتمالی آن، تقدیم استاندار محترم سمنان که عضو کمسیون اقتصادی نشست استانداران هستند، خواهد شد.
وی با اشاره به برخی موانع در تحقق اشتغال و سرمایه‌گذاری ، افزود: در ارتباط با یارانه بند الف تبصره 18 ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت به تعهدات خود عمل کرده است اما وزارت جهاد کشاورزی تعهدات مرحله دوم را انجام نداده است و وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرده است که به صورت متمرکز این موضوع را دست بررسی دارد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: پیشنهاد مشخص در ارتباط با یارانه بند الف تبصره 18 در وزارت جهاد کشاورزی و وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی، به این صورت است که همانند وزارت صنعت، معدن و تجارت در این ارتباط تفویض اختیار به استان‌ها شود تا در روند اجرای طرح‌های اقتصادی مشکلی به وجود نیاید.
خجسته پور ادامه داد: طولانی بودن روند تعیین تکلیف واحدهای تملیکی توسط بانک ها، مانع رونق تولید است که برای رفع این چالش تدابیر لازم در سطح کشور اندیشیده شود.
وی خاطر نشان کرد: استاندار سمنان هشت راهبرد اقتصادی برای توسعه استان که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به تصویب رسید را ارایه دادند که روند اجرای این طرح‌ها با تلاش دستگاه‌های اجرایی در حال انجام است.
وی تصریح کرد: بانک مرکزی بخشنامه خوبی را برای مساعدت و حمایت از صاحبان مشاغل خرد و کوچک باتوجه به تبعات منفی و اقتصادی شیوع کرونا ویروس تدارک دید اما بانک ها تسهیلاتی را که در قالب سرفصل های مرتبط با فعالیت صاحبان صنوف پرداخت شده بود را مشمول این بخشنامه قلمداد کردند، در صورتی که بخش قابل توجهی از تسهیلات دریافتی صنوف، در قالب سرفصل هایی مانند خرید کالاهای بادوام و تسهیلات ضروری است، بنابرین پیشنهادی که ارایه می شود آن است که تمامی تسهیلات پرداختی به فعالیت در کسب و کارها در قالب هرسرفصلی که وجود دارد ، مشمول بخشنامه بانک مرکزی باشد.
وی اضافه کرد: در بحث خسارت کرونا به بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی پیشنهاد می شود، که خسارت در این بخش در قالب خسارت های حوادث غیرمترقبه تلقی شود که در این صورت مشمول تمهیدات مندرج در بند خ ماده 33 برنامه ششم توسعه قرار می‌گیرد و شاهد امحال سه ساله وام‌های دریافتی و بخشش سود و کارمزد مربوطه خواهیم بود.
خجسته پور اضافه کرد: طرح های مانند احداث گلخانه و دیگر طرح های تولیدی که از تسهیلات محل بند الف تبصره 18 استفاده کردند، باتوجه به محدودیت‌هایی که در 2 سه ماه گذشته به دلیل شیوع کرونا ویروس در ترددها وجود داشت و به دلیل تامین نشدن نیروی انسانی، ساخت و ساز با توقف مواجه شد، پیشنهاد می‌شود این واحدها مشمول افزایش 6 ماهه دوره اجرا و سه ماهه دوره تنفس در بازپرداخت تسهیلات شوند.
وی در بخش دیگر در این نشست، خاطر نشان کرد: دامداران استان سمنان در تهیه و تامین نهاده های دامی با مشکلاتی مواجه هستند که با همکاری بانک مرکزی برای تامین مالی برای تامین و خرید نهاده های دامی اقدام های لازم انجام شود.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان با تشکر و قدردانی از تلاش های دکتر عسگری ، معاون سابق هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان ، گفت: برای ایشان در کِسوت معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.
تاریخ:
1399/02/14
تعداد بازدید:
6350
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal