سرخط خبرها:
سید عباس دانایی فرماندار شهرستان سمنان خبر داد
زبان سمنانی به عنوان یکی از زبان های زیبا ، خوش گفتارترین و ناب ترین زبان محلی در ایران است
پاسداشت چهارمین سال روز ثبت زبان سمنانی در میراث ملی کشور و اولین سالگرد ثبت گل نرگس سمنان در میراث ملی کشور برگزار شد.
در این مراسم که با حضورسر کار خانم دکتر ایران کلباسی استاد دانشگاه،زبان شناس،پژوهشگاه زبان و ادب فارسی و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشور ،سید عباس دانایی فرماندار مرکز استان و همه استادان و نویسندگان و فعالان این حوزه در محل فرهنگ سرای کومش سمنان برگزار شد.
در این نشست سید عباس دانایی فرماندار مرکز استان ضمن تشکر از کلیه دست اندرکاران انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان در برگزاری این مراسم افزود در طی چند سال اخیر شاهد تلاش های بسیار گسترده و اقدامات مطلوبی در حوزه ترویج گویش سمنانی بوده ایم.
فرماندار مرکز استان با اشاره به وجود گویش های مختلف در سطح استان سمنان ،از تصویب طرح مطالعه جامع زبان های محلی استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان سمنان خبر داد و افزود حدود 7 هزار زبان محلی در دنیا وجود دارد که 90 درصد آنان کمتر از 3 هزار نفر گویشگر دارد که باید بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
وی از سال 92 تدریس 2 واحد زبان سمنانی با مجوز فرهنگستان زبان و ادب فارسی در دانشگاه و برنامه ریزی برای تدریس کتاب گویش سمنانی در مدارس ابتدایی که نیازمند تسلط معلمان ابتدایی به زبان سمنانی را از جمله اقدامات مطلوب این بخش در مرکز استان عنوان نمود.
دانایی تکرار و زنده نگه داشتن زبان و استفاده از زبان محلی بصورت مستمر در بین اعضا خانواده و در جامعه را در جهت حفظ زبان ضروری عنوان و افزود تحقق این امر نیازمند ورود جدی خانواده ها/مراکز علمی و آموزشی و...در حفظ و تقویت این زبان است.
وی با اشاره به قدمت دیرینه گویش سمنانی بر لزوم انتقال آن به شکل علمی در بین نسل جدید تاکید کرد و افزود بر اساس نظر دست اندرکاران و فعالان این بخش در سطح کشور زبان سمنانی به عنوان یکی از زبان های زیبا ، خوش گفتارترین و ناب ترین زبان محلی در ایران است
تاریخ:
1398/11/03
تعداد بازدید:
766
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal