سرخط خبرها:
معاون استاندار سمنان تاکید کرد:
سختگیری برای تمدید پروانه معادن در سمنان/ مشارکت مردم در مدیریت
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان بابیان اینکه در تمدید پروانه معادن نظارت و سختگیری جدی صورت می‌گیرد، گفت:بهره‌برداری از معادن منوط به راه‌اندازی واحد فراوری در کنار معدن است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری سمنان:

حشمت‌الله عسگری ظهر یک‌شنبه در جلسه کارگروه مشورتی شوراهای اسلامی شهر و روستای استان سمنان به میزبانی سالن مدیریت بحران استانداری ضمن بیان اینکه در بحث تمدید پروانه ‌معادن، نظارت و سخت‌گیری‌های جدی صورت می‌گیرد، ابراز داشت: بر طبق مصوبه شورای معادن ازاین‌پس ایجاد و بهره‌برداری از معادن تنها منوط به راه‌اندازی کارخانه فرآوری مواد معدنی در کنار معدن است.

وی بابیان اینکه ایجاد معادن جدید باید به مسائل زیست‌محیطی توجه داشته، آسیب‌رسان نبوده و در کنار ایجاد اشتغال، آورده مالی و ارزی مطلوبی برای اقتصاد استان سمنان داشته باشد، افزود: معدن کاران نسبت به پرداخت خسارت در صورت واردکردن زیان به شهر، روستا و مناطق استان موظف هستند و این مسئله به‌صورت جدی و مستمر پیگیری می‌شود.

سختگیری در مدیریت شهری ممنوع

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن بیان اینکه هر شهر و روستا در استان، باید طرح جامع سرمایه‌گذاری داشته باشد، ابراز داشت: برند سازی و محصول سازی باید در دستور کار قرار گیرد و این مهم نهایتاً منجر خواهد شد تا روستاهای ما در سطح کشور در کانون توجه قرار گیرند.

عسگری ضمن بیان اینکه اجرای موفق طرح بازآفرینی شهری می‌تواند زیبایی سیمای شهری و همچنین ایجاد فرصت‌های شغلی را به همراه داشته باشد، تصریح کرد: از حریم‌ شهرها می‌توان برای بخش گردشگری استفاده بهینه کرد و لذا می‌طلبد با جلوگیری از اقدامات بازدارنده و گران شدن زمین، زمینه را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم‌ کنیم.

وی افزود: سخت‌گیری در مدیریت ‌امور شهری، حرکت فعالان اقتصادی را از اقتصاد رسمی به سمت اقتصاد غیررسمی به همراه خواهد داشت که به‌هیچ‌عنوان مطلوب و پسندیده نیست.

ضرورت ایجاد بازارچه محلی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن بیان اینکه می‌بایست در بحث تنظیم بازار، بازارچه‌های محلی و مراکز عمده عرضه مستقیم میوه و تره‌بار در شهرها و روستاهای استان ایجاد شود، ابراز داشت: در ورودی و خروجی شهرها نیز باید مساعدت‌های لازم صورت گیرد تا نمایشگاه و فروشگاه‌های حاشیه‌ای باهدف اسکان و فروش‌ صنایع و محصولات منطقه‌ای با نگاه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اجرایی و راه‌اندازی شود.

عسگری ضمن بیان اینکه نیاز است به‌صورت جدی با توجه به پوشش اینترنت نسل جدید و تلفن همراه در سطح استان، به سمت شهرها و روستاهای هوشمند و بهره‌گیری از ظرفیت‌های آی‌سی‌تی گام برداریم، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی استان موظف و مکلف هستند تا در موعدهای مقرر، نسبت به پاسخگویی به مکاتبات شوراهای اسلامی شهر و روستا اقدام کنند.

وی بابیان اینکه در حوزه هتل و هتلداری در استان اقدامات بسیار مطلوبی طی یکی دو سال اخیر صورت گرفته است، افزود: در بحث گردشگری استان مشکلات و کمبودهایی وجود دارد که باید به‌صورت ویژه موردتوجه قرار گیرد، ظرفیت‌ها و بخش‌هایی با فرصت بسیار مطلوب در جای‌جای استان سمنان «گنج پنهان» در حوزه گردشگری وجود دارد که می‌طلبد تا با اقدامات مناسب در راستای ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات برای جذب گردشگران گام برداریم.

لزوم مشارکت مردم در مدیریت شهری

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن بیان اینکه شورای شهر ارکان مهم مدیریت شهری که مشارکت مردم را در پی دارد و ما نیز برای پیشبرد امورات و تسریع در کارها باید با مردم باشیم، ابراز داشت: توسعه بدون مردم اساساً موضوعیت ندارد و اقدامات ما باید به‌گونه‌ای باشد که درنهایت به رضایتمندی مردم برسیم و اگر جز این باشد به شکست محکوم خواهیم بود.

عسگری در ادامه تصریح کرد: باید برنامه‌های خود را «برای مردم و با مردم» پیش ببریم و این مهم نیاز به ارتباط دارد که قانون‌گذار شوراها را به‌عنوان ‌پل ارتباطی میان دولت و مردم تعیین کرده است.

وی ضمن بیان اینکه در حوزه شهرها، با تراکم جمعیتی مواجه هستیم و جمعیت منجر به تراکم ‌بازار و منابع شده و نهایتاً توسعه محقق می‌شود، افزود: در مراکز عمده شهری ما جمعیتی متراکم شدند و به‌تبع آن بازاری شکل‌گرفته و منابعی جمع شده که باید از این مهم در تصمیم‌گیری خود استفاده کنیم.

عدم رغبت سرمایه‌گذاران در روستاها

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن بیان اینکه بخش خدمات به‌عنوان بخش سبز اقتصاد، در چارچوب شهرها خلاصه می‌شود و بایستی نگاهی ویژه به این بخش داشته باشیم‌ که بخشی پربازده و زودبازده در چارچوب اقتصاد شهری است، ابراز داشت: نگاه ما به مشکلات شهری باید عوض شود و مشکلات شهری را به مسئله تبدیل کرده و از پاسخگویی به این ‌مسائل به‌عنوان فرصتی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مدیریت شهر و کسب درآمد پایدار نگاه کنیم.

عسگری در ادامه تصریح کرد: به دلیل پربازده و زودبازده بودن و همچنین این مهم که هر پروژه‌ای با هر سطح سرمایه‌گذاری قابل‌تعریف است، باعث شده سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در شهرها رغبت بیشتری داشته باشند.

وی ضمن بیان اینکه بنا و پایه امورات و تصمیم‌گیری‌های ما در بخش‌های مدیریت امور شهری نباید متکی بر اعتبارات دولتی باشد، افزود: مدیریت شهری باید از اتکا به اعتبارات دولتی و عمرانی، به‌سوی مشارکت مردم، منابع مردم، آورده مردم و مشارکت و تجهیز بخش خصوصی حرکت کند.

لزوم تغییر رویکرد در وضعیت اقتصادی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن بیان اینکه دشمن در دنیا فضایی ایجاد کرد که مانتوانیم به خارج از کشور کالایی را صادر کنیم و به فروش برسانیم و حتی نتوانیم پول حاصل از این فروش را به دست آوریم، ابراز داشت: در این شرایط پیرامون بحث مدیریت امور شهری نیاز است به این وضعیت اقتصادی موجود نگاه ویژه داشته باشیم.

عسگری ضمن بیان اینکه ماقبل از هر تصمیم در مدیریت شهری، باید از شاخصه‌ها و مؤلفه‌های رضایتمندی مردم اطلاع داشته باشیم، تصریح کرد: به‌طورقطع تنها انجام پروژه‌های عمرانی با اعتبارات بسیار زیاد، همواره باعث افزایش رضایتمندی مردم نخواهد شد و برخی مواقع نیز با طولانی شدن روند اجرایی انجام پروژه، حتی باعث ایجاد نارضایتی نیز خواهد بود.

وی بیان اینکه اگر تلاش ما به‌صرف ایجاد و احداث در شهرها باشد، قطعاً موفق نخواهیم بود، ابراز داشت: باید مدیریت امور شهری را با کمترین هزینه و با بیشترین رضایتمندی عمومی پیش برد و اگر این‌گونه بود، موفق خواهیم شد و باید تغییر نگاه در تمامی موارد ایجاد شود گاهی شاهدیم نگاه ما در سطوح پائین سرمایه ستیز است که به‌هیچ‌عنوان مؤلفه پسندیده‌ای نیست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن بیان اینکه در مدیریت امور شهری و روستایی، روند اجرایی واگذاری‌ها باید تسهیل شود، اضافه کرد: رویکردِ می‌بایست امید، نگاه و رویکرد مثبت در امورات خلاصه شود نباید نسبت به اقدامات انجام‌شده، ناامید بود و نسبت به موفقیت‌های به‌دست‌آمده در تمامی امور شهری و روستایی در استان و کشور، کم‌لطف باشیم.
تاریخ:
1398/07/14
تعداد بازدید:
3246
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal